Alfabet Vans

A jak Authenic – czyli najbardziej znany i klasyczny model  butów marki Vans. Powstał w 1966 roku i była to pierwsza linia butów, jaką wypuściła na rynek marka.

 

B jak BMX – bo nic bardziej nie kojarzy się z Vansami niż deskorolka i BMX-y!

 

C jak California – pierwszy sklep połączony z fabryką obuwia został otwarty w Kalifornii. Pierwszego dnia działalności po odbiór zamówionych butów zgłosiło się dwunastu klientów. Model, jaki otrzymali, to Vans Authentic.

 

tumblr_llcuxxlfNJ1qd0p7uo1_500

 

D jak Dogtown i Z-Boys – Vans finansuje produkcję filmu „Dogtown i Z-Boys”, w którym Stacy Peralta (zawodowy deskorolkarz i surfer) opowiada zarówno o ludziach zaczynających przygodę ze skateboardingiem, jak i o wielkich osobowościach tego sportu. Film zdobywa nagrodę publiczności i nagrodę dla najlepszego reżysera na Sundance Film Festival. Narracją w filmie zajął się… Sean Penn!

 

E jak Era – w 1975 roku Vans wypuścił nowy model butów – Vans #95 – dzisiaj znany pod nazwą „Era”. Model został zaprojektowany przez deskorolkarza Tony’ego Alvę oraz twarz skateboardingu tamtych lat – Stacy’ego Peralte. Wyściełany kołnierz obuwia, różne warianty kolorystyczne oraz antypoślizgowa podeszwa sprawiły, że „Ery” stały się ulubionymi butami deskorolkarzy.

 

H jak High Fashion – oprócz kolaboracji ze sportowcami Vans od 2003 roku zaczyna współpracować z artystami  i projektantami z wielkiego świata mody, w tym z Luellą Bartley, Rebeccą Taylor oraz francuskim domem mody Kenzo.

 

blog

Vans x Kenzo, ok. 458zł

 

K jak Kenzo – bo właśnie w 2013 roku marka Kenzo wypuściła już piątą kolekcję we współpracy z Vansem. Projektanci Carol Lim i Humberto Leon na sezon jesień/zima proponują trzy unikatowe wzory: latające tygrysy, błyskawice i chmury.  A wszystko to na klasycznych modelach butów Vans:  Vans slip-on, Authentic oraz Chukka boots.

 

M jak Muzyka - Vans kocha muzykę. Dzięki temu powstało kilka limitowanych kolekcji butów, tworzonych przy współpracy z m.in. Kiss, Iron Maden i Metallicą. Oprócz tego, we współpracy z marką Supreme powstała kolekcja Vansów inspirowanych okładką płyty New Order „Power, Corruption & Lies”.

 

vans1

Vans, kolekcja inspirowana okładką płyty zespołu New Order

 

O jak Off the Wall – hasło to praktycznie od samego początku towarzyszy marce Vans. Pierwsze buty do skateboardingu oficjalnie zostały wyprodukowane 18 marca 1976 roku. Na podeszwie znajdowało się nowo utworzone logo Vans – Off the Wall. Oprócz tego Vans posiada linie butów pod nazwą OTW.

 

R jak Rowley XLT – jest to najlepiej sprzedający się model buta sygnowany nazwiskiem. Twórcą tego modelu jest brytyjski deskorolkarz Geoff Rowley. Buty te znalazły się w rankingu 50 najlepszych butów do skateboardingu.

 

S jak Slip-on – w 1979 roku zostaje wprowadzony model Vans #98, jest to pierwszy model slip-on w historii marki. Model ten zdobywa światową sławę dzięki udziałowi w filmie „Beztroskie lata w Ridgemont High”, w którym Sean Penn, odtwórca głównej roli, nosił właśnie slip-ony.

 

slipon

Klasyczny model slip-on

 

T jak Triple Crown – w 1997 roku Vans rozpoczyna tworzenie najlepszej światowej serii zawodów sportowych pod nazwą Triple Crown. W 2000 roku Vans Triple Crown Series obejmują już zawody w m.in. skateboardingu, BMX, surfingu, wakeboardingu, snowboardingu.

 

V jak Vault – Vault by Vans to ponadczasowa kolekcja butów Vans inspirowana nowoczesną modą, sztuką uliczną, muzyką oraz ponad 40-letnim dziedzictwem ze świata skateboardingu i surfingu. Kolekcje powstają przy współpracy designerów z wielkiego świata mody, artystów czy nawet słynnych rysowników!

 

 

Buty z kolekcji Vans znajdziecie w naszym SKLEPIE. W galerii poniżej kilkanaście najciekawszych modeli.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Zaloguj się przez:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *