Dr.Martens: nie tylko dla buntowników

Historia Martensów zaczęła się od… złamanej stopy. Ich wynalazcą był 25-letni lekarz z niemieckiej armii – dr Klaus Maertens. Jeśli wierzyć legendom to właśnie po niefortunnym upadku podczas jazdy na nartach, doktor wpadł na pomysł opracowania grubej podeszwy, która miała amortyzować uderzenia stopy o twarde podłoże. Doktorowi udało się stworzyć wytrzymały i lekki model buta, który w krótkim czasie zyskał szerokie grono odbiorców, na czele z robotnikami, policjantami i listonoszami.

W 1960 roku wynalazca Martensów sprzedał prawa do ich produkcji brytyjskiej firmie Griggs. Buty sprzedawano wówczas w dwóch kolorach – czarnym i bordowym i nazwano je AirWair.

 

martens

1. Dr.Martens, LINK DO SKLEPU

2. Dr. Martens, LINK DO SKLEPU

3. Dr. Martens, LINK DO SKLEPU

4. Dr. Martens, LINK DO SKLEPU

 

Przełomem w historii Martensów był ich debiut na modowym wybiegu. Para japońskich projektantów: Yohji Yamamoto i Rei Kawakubo, czyli Comme des Garcons sprawiła, że w latach 80. Martensy stały się podstawowym elementem stroju młodych dziewcząt i chłopców. 10 lat później fani grunge’u podchwycili popularny model AirWair, który zyskał kwiatowy nadruk.

 

W 2011 roku znana na całym świecie ikona stylu Agness Deyn została twarzą marki i odkurzyła wizerunek Martensów. Modelka jest uosobieniem brytyjskiego buntowniczego stylu, który doskonale wpisuje się w etos marki. Deyn zaprojektowała również autorską kolekcję, która jest wynikiem inspiracji subkulturą Modsów, szczególnie popularnej na Wyspach na przełomie lat 50. i 60.

 

Aggy Ads V11 G_HR_Page_10

 

Buty Dr. Martens w swojej historii były kultowym elementem wizerunku wielu subkultur. Na przestrzeni lat marka stała się synonimem buntu i indywidualizmu. Tegoroczna kampania #STANDFORSOMETHING jest ukłonem właśnie w stronę tych wartości.

 

 

Tagi: ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Zaloguj się przez:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *