Moda

Fińskie życie w zgodzie z naturą

Pośpiech, stres, codzienna gonitwa – to wszystko sprawia, że tracimy prawdziwy smak życia i jesteśmy mniej szczęśliwi. Co zrobić, aby poczuć się lepiej pomimo natłoku obowiązków? Można chociażby zainspirować się mieszkańcami krainy, gdzie ludzie są zadowoleni i mniej zestresowani. Finowie to jeden z najszczęśliwszych narodów świata. Co sprawia, że mają tak silne poczucie szczęścia?

 

W Finlandii mówi się, że za mocny fundament zadowolenia z egzystencji odpowiadają drobne rytuały i wolny czas spędzony w domku nad jeziorem. Codzienne życie w gronie rodzinnym toczy się tu niespiesznie i w zgodzie z naturą. Finowie wiedzą, że relaks popłaca.

 

Mieszkańcy krainy tysięcy jezior powtarzają, że czasem warto zwolnić w biegu. Codzienność w miastach nie odbiega od wzorców europejskich stolic, jest równie spieszna i potrafi wywołać stres, ale Finowie mają inne podejście do odpoczynku, jedzenia i czasu spędzanego z najbliższymi. Moment relaksu jest dla nich niezwykle ważny – wakacje w domu nad jeziorem to możliwość zbliżenia do natury, gdzie człowiek może wsłuchać się w swoje pragnienia i rozgraniczyć, co jest naprawdę dla niego ważne, a co jest tylko wymogiem współczesnej cywilizacji. Sauna jest istotnym elementem tamtejszej kultury i którą Finowie po prostu uwielbiają. I choć wydają się przy pierwszym spotkaniu nieco powściągliwi, to okazuje się, że potrafią być przyjaciółmi na całe życie – bo wartości rodzinne i przyjaźń to dla Fina świętość. Jedzenie bez owijania w… sztuczne dodatki.

 

Skoro życie bliżej natury jest zdrowe, to zdrowe jedzenie, co logiczne, też musi być naturalne. Z tego powodu mieszkańcy Finlandii wybierają produkty bez modyfikowanych dodatków, sztucznych barwników i aromatów. Im mniej składników w żywności, tym lepiej. Wolą zrezygnować z szybkich przekąsek, fast foodów i gotowych dań, po to, by sięgnąć po produkty zdrowsze, czyli prostsze. Wiedzą, że umysł i ciało są integralną całością i należy o nie dbać w równym stopniu.

 

A może czas na zmianę? Producenci żywności zaczynają stawiać na jakość i powoli wprowadzać również w Polsce produkty inspirowane dobrami natury. Nowością na polskim rynku jest Finuu, czyli połączenie fińskiego masła i zdrowych olejów z rzepaku i lnianki. Jego skład jest bardzo naturalny, produkt nie zwiera żadnych ulepszaczy. Znakomity pomysł powrotu do natury i szczere intencje dobrego smaku, który sam potrafi się obronić. I świetny asumpt do zapoczątkowania własnego rodzinnego rytuału w postaci rodzinnego śniadania, gdzie nikt się nie spieszy, ale rozmawia przy chrupiących bagietkach i pachnącej kawie

Tagi: ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Zaloguj się przez:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *