Okulary, które nigdy nie wyjdą z mody

Kiedy słyszymy ich nazwę, od razu wiemy, jak wyglądają. Są to klasyki wśród okularów, które nigdy nie wyjdą z mody. Czasami, ich popularność trochę przygasa, ale po pewnym czasie wraca ze zdwojoną siłą.

 

gold-aviator-sunglasses-c2a3165-www-selfridges-com-e1370353952737

1. Aviator glasses
Inaczej pilotki. Pierwotnie zostały opracowane w 1936 roku przez markę Ray-Ban. Nazwa Aviator wzięła się z prostego powodu – okulary był przeznaczone dla pilotów i miały chronić ich oczy przed promieniami słonecznymi podczas lotu. Aviatorki stały się modne w latach 60., ale ich popularność wzrosła za sprawą kultury pop, kiedy to takie gwiazdy jak Paul McCartney, Ringo Starr i Freddie Mercury zaczęli je nosić. Prawdziwy szał na pilotki zaczął się po premierze filmu „Top Gun”, w którym nosili je Tom Cruse, Val Kilmer i Anthony Edwards; marka Ray-Ban zanotowała wtedy 40-procentowy wzrost sprzedaży tego modelu! Dzisiaj zwolennikami tych okularów jest wiele gwiazd. Możemy zobaczyć je na nosie Kate Moss, Lennego Kravitza i Megan Fox.

 

rey

 

2. Wayfarer
Stworzone przez Reymonda Stegemana, swoją premierę miały w 1952 roku i od razu stały się popularne. Po latach świetności w latach 50. i 60. ich wzięcie zmalało, a w roku 1980 sprzedaż była tak mała, że zastanawiano się nad wycofaniem ich z produkcji. Losy Wayfarerów odwróciły się, gdy marka Ray-Ban w 1982 roku podpisała kontrakt z firmą lokującą produkty w filmach i programach telewizyjnych. Jednak prawdziwą Wayfarermanię zapoczątkował występ Toma Cruise’a w produkcji „Ryzykowny biznes”. Model zyskał też dużą popularność wśród muzyków i aktorów. Nosili go Michael Jackson, Madonna, Debbie Harry i Jack Nicolson. Dzisiaj ze swoimi Wayfarerami nie rozstają się Kirsten Steward, Lindsay Lohan i Mischa Barton.
len

 

3. Lenonki
Okrągłe soczewki umieszczone zazwyczaj w srebrnej lub złotej oprawce – tak przedstawiają się klasyczne lenonki. Potoczna nazwa wzięła się od nazwiska muzyka Johna Lennona, który spopularyzował ten model okularów. Świetność lenonek przypada na lata 60. i początek lat 70., a kojarzy się głownie z ruchem hipisowskim. Kolejny wzlot tego modelu miał miejsce w połowie lat 90. i był związany z subkulturą klubową. Dzisiaj lenonki ponownie wróciły do łask za sprawą mody ulicznej i blogerek modowych. Długoletnim fanem tego typu oprawek jest Elton John. W lenonkach pojawiają się też supermodelki jak: Anja Rubik i Cara Delevingne oraz piosenkarka Miley Cyrus.

 

slide7_glasses

 

4. Okulary w rogowych oprawkach

Potocznie kujonki lub nerd glasses, to okulary korekcyjne w grubych, masywnych oprawkach, zazwyczaj koloru czarnego. Zostały spopularyzowane dzięki komikowi Haroldowi Lloydowi, który nosił je w komedii „Over the Fence” w 1917 roku. Słaba jakość ich wykonania sprawiła jednak, że ludzie przestali je nosić. Dopiero w latach 60., kiedy oprawki zaczęły być produkowane z plastiku, nie z rogów zwierzęcych, powróciły do łask. Nosili je artyści, muzycy i intelektualiści. Najsłynniejszą postacią noszącą okulary w rogowych oprawach jest Woody Allen. Dzisiaj, kujonki stały się ulubionym gadżetem gwiazd. W okularach typu nerd zobaczymy Dodę, Dorotę Gardias oraz Kubę Wojewódzkiego.

 

Manhattan-dark-tort-Front

5. Manhattan glasses

To niezapomniane oprawki noszone przez Audrey Hepburn w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego”. Oprawki Manhattan są bardzo kobiece, uosabiają elegancję, przepych i ponadczasowe piękno. Z wyglądu przypominają trochę Wayfarery, jednak o znacznie większej soczewce. Jakiś czas temu projektant Oliver Goldsmith pieczołowicie odtworzył te legendarne okulary w swojej kolekcji! Nie pozostaje nic innego, jak założyć małą czarna i dobrać do niej Manhattan glasses. W tego typu oprawkach zobaczymy Lady Gagę, Mirandę Kerr oraz Kate Beckinsale.

 

Tekst: Natalia Słomka

fot. East News

Zdjęcie 1 z 13

Podobne wpisy